Kronika ZSE
Strona 7 z 10
W latach 1996 – 2000 szkoła podjęła współpracę z Wyższą Szkołą Techniczną w Legnicy. Zespół Szkół Elektronicznych stał się zamiejscową siedzibą tej uczelni i kształcił słuchaczy w systemie zaocznym. Współpraca zaowocowała dostępem do mienia zgromadzonego przez WST. Uczelnia wyremontowała sale po dawnych warsztatach szkolnych i wyposażyła je w sprzęt komputerowy. Trzy sale informatyczne wykorzystywane były przez studentów i uczniów „Elektronika”.
W połowie lat dziewięćdziesiątych z inicjatywy pana Mariana Jąkalskiego oraz Piotra Stachurskiego powstało w sali 213 muzeum radioodbiorników i telewizorów. Muzeum doskonale odzwierciedla dorobek oraz wieloletnie tradycje szkoły. Bardzo bogaty zbiór stanowią przedwojenne i powojenne odbiorniki radiowe, gramofony, magnetofony oraz unikatowe odbiorniki telewizyjne polskiej konstrukcji. Szczególny udział w zbieraniu oraz w przygotowywaniu eksponatów mieli uczniowie.
Rok 1996 to okres, w którym Zespół Szkół Elektronicznych w Zduńskiej Woli, jako jedna z dziesięciu szkół w makroregionie łódzkim, otrzymał tzw. Certyfikat zaufania w przeprowadzaniu egzaminów łączonych na Politechnikę Łódzką. Oznaczało to, że zdana w szkole matura jest równoznaczna ze zdanym egzaminem wstępnym na uczelnię. Egzaminy łączone cieszyły się każdego roku wielkim zainteresowaniem abiturientów. Praktyka tego rodzaju egzaminów wstępnych trwała do 2002 roku, kiedy pojawiła się tzw. „nowa matura”.
W 1999 roku Prezes Rady Ministrów nadał Zespołowi Szkół Elektronicznych, jako jedynej szkole w regionie, odznakę „Zasłużony dla wynalazczości”. Indywidualnie taka odznaka została nadana nauczycielom szkoły: mgr inż. Marianowi Jąkalskiemu, mgr inż. Annie Kembłowskiej oraz mgr inż. Annie Kowalskiej.
W rankingu 300-tu najlepszych szkół w Polsce w 2000 r. przeprowadzonym przez czasopismo „Rzeczpospolita” Zespół Szkół Elektronicznych zajął 237 miejsce w kraju, 17 miejsce w województwie łódzkim i 1 – sze miejsce w byłym województwie sieradzkim.
W tym roku powstaje także pierwsza strona internetowa szkoły jako praca dyplomowa Emiliana Kaszczyka pod opieką pana Pawła Pawłowskiego. Unowocześnił ją i przebudował oraz nadał nową szatę graficzną Przemysław Nogala pod opieką pani Stefanii Pawłowskiej w 2002 roku. Do 2005 roku administratorem strony był uczeń Adrian Borkiet, a następnie do 2008 roku uczeń Maciej Abramowicz. W 2008 roku nauczyciel Piotr Chojnacki przejął opiekę nad stroną i dokonał kolejnej przebudowy ułatwiającej administrowanie.
Decyzją Starostwa Powiatowego w 2000 r. rozwiązano internat oraz stołówkę szkolną. W miejscu dawnej stołówki powstał bufet szkolny, w którym uczniowie mogą się posilić oraz odprężyć, natomiast świetlicę internatu zaadaptowano na salę egzaminacyjną w zawodach: technik elektronik oraz monter elektronik. Remont sali sponsorowali absolwenci szkoły: pan Zbigniew Winkiel oraz pan Lech Siemiński.
W roku 2000 przeprowadzono remont sali gimnastycznej. Zostaje całkowicie wymieniony parkiet, co zdecydowanie poprawia jakość zajęć wychowania fizycznego.