Kronika ZSE
Strona 10 z 10
We wrześniu 2005 roku pan mgr Zbigniew Rudecki założył szkolne koło teatralne „Pod napięciem”, którego priorytetem było zapewnienie młodzieży możliwości wszechstronnego rozwoju osobowości, wrażliwości i ekspresji, przygotowanie jej do świadomego uczestnictwa w życiu szkoły oraz ciekawego spędzenia wolnego czasu. W 2008 roku do grupy teatralnej dołączyła pani mgr Aleksandra Gołębiowska, która aktywnie uczestniczyła w przygotowaniach kolejnych programów artystycznych.
Spośród wielu wystawionych przedstawień wymienić należy: Wyjątkowy dzień w Elektroniku, Balladynę, Romeo i Julię oraz Opowieść wigilijną. Wielkim sukcesem, także poza murami szkoły, okazało się przedstawienie „Landru, morderca kobiet” oraz „Próba generalna” przygotowane z okazji Dnia Edukacji Narodowej w 2008 i 2009 roku.
Rok szkolny 2006/2007 w Zespole Szkół Elektronicznych to czas zmian dotyczących kierownictwa szkoły. Edmunda Hertmanowskiego, sprawującego funkcję dyrektora ZSE od 1991 r., zastąpił mgr inż. Krzysztof Ciesielski. Wicedyrektorem szkoły został mgr inż. Paweł Kowalski, a kierownikiem szkolenia praktycznego mgr Robert Pacholak.
Od września 2006 roku pani mgr inż. Katarzyna Wągrowska oraz pani mgr inż. Bogumiła Ciesielska przekazały opiekę nad Samorządem Szkolnym panu mgr Piotrowi Woźniakowi. Samorząd kontynuował organizację oraz uczestnictwo w wielu akcjach charytatywnych, przeprowadzanych na terenie szkoły a także poza nią. Należy tu wspomnieć o współpracy Samorządu z innymi nauczycielami podczas obchodów Dnia Patrona Szkoły w dniu 20 listopada każdego roku. Samorząd w tym dniu przygotowuje tradycyjne otrzęsiny klas pierwszych polegające na rywalizacji klas w mniej lub bardziej poważnych konkurencjach.
Na uwagę zasługuje także Akcja Kalendarz prowadzona tuż przed Świętami Bożego Narodzenia. Członkowie Samorządu wraz z innymi uczniami ZSE rozdając kalendarze na ulicach Zduńskiej Woli wspierają Dom Dziecka w Wojsławicach.
Praca Samorządu nie ogranicza się jedynie do przedstawionych działań. Warto w tym miejscu wspomnieć o wielu innych akcjach podejmowanych przez Samorząd jak np.: akcjach Sprzątanie Świata, Góra Grosza, Zostań Świętym Mikołajem, zbiórkach pieniędzy dla potrzebujących pomocy czy przygotowywaniu cyklicznych gazetek w gablocie samorządu. Od kilku lat Samorząd ZSE współpracuje z Młodzieżową Radą Miasta Zduńska Wola i włącza się w organizowane przez nią akcje.
Od wielu lat w ZSE odbywają się akcje honorowego krwiodawstwa. W ramach kółka biologiczno – przyrodniczego działa szkolne koło Honorowego Dawcy Krwi, które współpracuje z Polskim Czerwonym Krzyżem oraz Regionalnym Centrum Krwiodawstwa. Od 2006 roku corocznie są organizowane akcje honorowego krwiodawstwa, w których chętnie i licznie bierze udział młodzież ZSE. Elektronik to jedna ze szkół, w której oddaje się najwięcej krwi. Za tę ofiarność i świadomą postawę młodzieży 28 października 2008 szkoła otrzymała medal z okazji 50-lecia Honorowego Krwiodawstwa, przyznany przez Zarząd Główny Polskiego Czerwonego Krzyża. Szkoła bierze też udział w turniejach pod hasłem Młoda krew ratuje życie. Koordynatorami akcji krwiodawstwa w ZSE są nauczyciele tej szkoły: mgr Dorota Janicka –pracownik biblioteki oraz mgr Przemysław Dominiak – nauczyciel biologii.
W 2006 r. szkoła wprowadziła do swojej oferty edukacyjnej nowy zawód: technik informatyk o specjalizacji grafika komputerowa. By sprostać temu zadaniu w czerwcu 2008 roku pracownie SI1 i SI2 zostały unowocześnione i zaopatrzone w sprzęt komputerowy, potrzebny do realizacji programu nauczania przedmiotów zawodowych w tym profilu.
W celu zapewnienia bezpieczeństwa uczniów ZSE, w roku szkolnym 2007/2008 rozpoczęto pracę nad montażem a następnie konfigurowaniem systemu monitorującego obszar szkoły i teren wokół niej. System kamer powstał w wyniku pracy uczniów klasy IVAP pod kierunkiem i opieką pani mgr inż. Anny Kowalskiej i pana mgr inż. Pawła Kowalskiego. Uczniowie, w ramach prac przejściowych, zamontowali na terenie szkoły 16 kamer oraz nowoczesny rejestrator. Dzięki monitoringowi szkoła zapewnia uczniom poczucie bezpieczeństwa. System kamer sprawdził się w normalnej pracy, dlatego w przyszłości będzie on rozwijany i udoskonalany.
Od 2007 r. wprowadzono dyżury popołudniowe nauczycieli. Konsultacje odbywają się raz w miesiącu i są one przeznaczone dla uczniów chcących poprawić swoje wyniki w nauce. Służą także polepszeniu kontaktów rodziców z nauczycielami.
W roku szkolnym 2007/2008 na terenie szkoły zaczęło funkcjonować koło fizyczno – rakietowe, które powołał do istnienia pan mgr Tomasz Bator – nauczyciel fizyki, który odpowiedział na propozycję uczniów naszej szkoły pod kierunkiem Pawła Woźniaka. Uczniowie biorący udział w spotkaniach koła zamierzali między innymi zbudować rakietę z zestawu Saturn 3, wykonać nią kilka lotów czy zaprojektować i wykonać układ automatycznie wyrzucający spadochron po określonym czasie.
Od 2007 r. ZSE unowocześnia własną bazę techniczną. Szkoła posiada 5 nowoczesnych pracowni komputerowych wyposażonych w 90 komputerów. Dwie z nich utworzono w czerwcu 2008 roku i posiadają one 40 komputerów z systemem Windows Vista i 2 serwery Windows Server 2005. Zakupiono aparaty i kamery cyfrowe a także kilka rzutników multimedialnych. Na terenie szkolnej biblioteki znajduje się multimedialne centrum informatyczne, z którego korzystają nauczyciele oraz uczniowie wszystkich klas ZSE. W okresie ferii zimowych szkoła prowadzi zajęcia z wykorzystaniem komputerów również dla młodzieży z innych szkół. Od stycznia 2009 r. funkcjonuje nowa strona internetowa szkoły pod adresem: www.zse-zdwola.pl.
12 maja 2008 r. powołano do istnienia Stowarzyszenie Przyjaciół Elektronik, którego członkami założycielami została grupa 20 nauczycieli Zespołu Szkół Elektronicznych. Na prezesa Stowarzyszenia wybrano pana mgr Piotra Chojnackiego. Celem działania Stowarzyszenia jest m.in.: prowadzenie działalności na rzecz rozwoju oświatowego i kulturalnego szkoły, regionu oraz kraju. www.elektronik.org.pl
W 2008 roku Zespół Szkół Elektronicznych nawiązał współpracę ze Społeczną Wyższą Szkołą Przedsiębiorczości i Zarządzania w Łodzi. Od roku akademickiego 2008/2009 w budynku szkoły prowadzone są zajęcia na kierunku: informatyka. Nawiązanie tej współpracy jest korzystne dla absolwentów ZSE, którzy mogą kontynuować naukę na uczelni wyższej nie wyjeżdżając ze Zduńskiej Woli.
W tym samym roku został przeprowadzony generalny remont „Izby Pamięci Narodowej”. Wraz z planowanym remontem, powstał pomysł przekształcenia „Izby Pamięci Narodowej” w „Izbę Historii Szkoły”.
Uczniowie klasy IVaSK z roku 2008/2009 wraz z wychowawcą panią mgr inż. Bogumiłą Ciesielską uruchomili pod opieką dyrektora Krzysztofa Ciesielskiego wyświetlacz elektroniczny, który zamontowano nad głównym wejściem do szkoły. Urządzenie to wyświetla przemiennie datę, godzinę oraz zaprogramowane teksty i służy nie tylko uczniom ZSE, ale także wszystkim mieszkańcom Zduńskiej Woli znajdującym się w pobliżu szkoły. Uczniowie tej klasy wykonali również dekorację świetlną, która pojawia się na frontonie budynku szkoły w okresie Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku.
Na terenie ZSE zaczął działać pod opieką pana Piotra Chojnackiego bezprzewodowy Internet Hot-Spot. Uczniowie oraz nauczyciele mogą korzystać z dobrodziejstw Internetu.
Dzięki wielkiemu zaangażowaniu i poświęceniu nauczycieli lata 2007, 2008, 2009 to dynamiczny rozwój nieodpłatnych zajęć edukacyjnych, wyrównawczych oraz kół zainteresowań. Zajęcia są prowadzone m.in. w sekcji przedmiotów ogólnokształcących. Należy tu wymienić koła: polonistyczne, j. angielskiego, j. niemieckiego, matematyczne, rakietowe, miłośników gier RPG, zajęcia teatralne czy spotkania redaktorów tworzących nowe numery gazetki szkolnej.
Dodatkowe zajęcia prowadzą także nauczyciele z sekcji przedmiotów zawodowych. Można tu wymienić koła takie jak: mikroprocesorowe, multimedialne, sieci komputerowych, informatyczne, fotograficzne, gier komputerowych.
W 2009 r. Zespół Szkół Elektronicznych kolejny raz pojawił się w Ogólnopolskim Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych organizowanym przez czasopismo „Rzeczpospolita” oraz portal edukacyjny „Perspektywy”. Szkoła została sklasyfikowana na 372 miejscu w Polsce i 30 miejscu w województwie łódzkim. Było to prestiżowe wyróżnienie dla „Elektronika” tym bardziej, że ZSE był jedyną szkołą powiatu zduńskowolskiego, która trafiła na listę najlepszych szkół w Polsce. Za to osiągnięcie szkoła otrzymała nagrodę Wojewody Łódzkiego, Kuratora Oświaty w Łodzi i Starosty Zduńskowolskiego.
W celu poprawy warunków nauki i pracy dyrektor Krzysztof Ciesielski rozpoczął generalne remonty sal lekcyjnych i toalet. W latach 2006 – 2009 w oparciu o środki Starostwa, Rady Rodziców i licznych sponsorów przeprowadzono remont toalet szkolnych oraz dwudziestu sal lekcyjnych. Kilka wyremontowanych pracowni uzyskało nowe wykładziny, natomiast sale informatyczne wzbogaciły się o biurka komputerowe wraz z krzesłami obrotowymi. W wielu pracowniach pojawiły się nowe tablice oraz wiele cennych pomocy naukowych.