e-Twinning

Języki mają ogromne znaczenie w Unii Europejskiej, ponieważ określają one naszą tożsamość. Unia Europejska szanuje różnorodność kulturową i językową mieszkańców Europy. Dzięki różnorodności językowej możemy spojrzeć na życie z zupełnie innej perspektywy.
Bardzo ważne jest, aby wszyscy mieszkańcy Europy mogli rozumieć unijną politykę i przepisy prawne oraz uczestniczyć w ich kształtowaniu. Dlatego też Komisja Europejska zachęca wszystkich do nauki języków obcych, aby w ten sposób zapewnić lepsze wykorzystywanie wynikających z integracji europejskiej możliwości kulturowych, społecznych i zawodowych. Również w naszej szkole staramy się promować konieczność nauki języków obcych i zachęcać uczniów do poszerzania swojej wiedzy w tej dziedzinie. Realizujemy to poprzez e-Twinning

Jak nasza szkoła przyłączyła się do projektu?

Pierwszym krokiem podjętym przez koordynatorki projektu; p. K.Kaczorowską i p. B. Jurzyk w ramach działalności kółka e-Twinning było zarejestrowanie się na portalu e-Twinning stworzonym dla wszystkich zainteresowanych akcją lub już działających w partnerstwie. Jest to oficjalna strona internetowa akcji, na której szkoły mogą znaleźć wiele pożytecznych informacji Następnie powstał projekt pt ‘How different, how similar’ , który 02.12.2008 otrzymał akredytację Komisji nadzorującej prace e-Twinnig. W międzyczasie trwały żmudne poszukiwania szkół partnerskich za granicą i intensywne szkolenia na kursach dla nauczycieli zajmujących się współpracą europejską. Efekt przerósł nasze najśmielsze oczekiwania. Nawiązałyśmy współpracę z trzema szkołami (w projekt zaangażowanych jest ponad 80 uczniów), są to:

  1. Colegiul National Pedagogic ‘Gheorge Lazar’, Cly- Napoca w Rumunii,
  2. Escola Secundaria de Figueiro das Vinhos w Portugalii,
  3. Integrovana Stredni Skola Zivnostenska, Plzen w Czechach

Z naszej szkoły w projekcie bierze udział ponad 20 uczniów i wciąż czekamy na kolejnych chętnych do poszerzania wiedzy i otwartych na nawiązywanie nowych przyjaźni.

Na czym polega eTwinning?

eTwinning (ang.twin – bliźniak), to część unijnego programu pod patronatem Komisji Europejskiej, mającym za zadanie pomoc w realizacji projektów przy pomocy technologii informacyjno-komunikacyjnych. Akcja eTwinning stanowi integralną część programu eLearning i została oficjalnie zainaugurowana przez Komisję Europejską na początku 2005 roku. Program powstał, by dać szkołom europejskim możliwość wspólnego uczenia się i uczenia się od siebie nawzajem. Szkoły, które przyłączają się do tej akcji, mogą wymieniać poglądy i nawiązywać przyjaźnie i współpracę ze szkołami z innych krajów. eTwinning ma również zachęcić młodych ludzi do wzajemnego poznawania się, do poznawania swoich kultur, szkół i rodzin. W akcję aktywnie aangażują się i udzielają jej wsparcia ministerstwa edukacji w krajach europejskich. W ramach programu eTwinning różne szkoły z różnych krajów europejskich wykorzystując we wspólnej pracy narzędzia technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT) mogą wymieniać informacje i wiedzę ponad europejskimi granicami. W trakcie takiej długoterminowej współpracy, szkoły partnerskie będą miały okazję do przeprowadzenia wspólnego pedagogicznego przedsięwzięcia.

Koordynatorzy:

Koordynatorem akcji eTwinning (tzw. Centralnym Serwisem Wsparcia – CSS) jest European Schoolnet. Inicjatywa wspierana jest także przez sieć Narodowych Serwisów Wsparcia (NSS). Polskim NSS jest Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, której głównym celem jest szeroko pojmowane wspieranie działań na rzecz reformy i rozwoju systemu edukacji w Polsce.

Dokumenty projektowe:
  • Zapraszamy do obejrzenia prezentacji o naszych partnerach: prezentacja.
  • Zapraszamy do zapoznania się ze sprawozdaniem P. Barbary Jurzyk dotyczącym kursu w dniach 17-21.10. 2016 ‘Programming for the 21st century classroom’ zorganizowanym w Future Classroom Lab w Brukseli: sprawozdanie.
Projekty realizowane w roku szkolnym 2016/2017:

eTwinning to społeczność szkolna, gromadząca szkoły z całej Europy (i nie tylko) współpracująca za pomocą mediów elektronicznych. Uczniowie i nauczyciele wykorzystują Internet we współpracy ponad granicami – współdziałają, wymieniają się informacjami i materiałami do nauki. eTwinning poszerza zakres pedagogicznych możliwości oferowanych uczniom i nauczycielom, motywuje do nauki i otwarcia na Europę. Program zgromadził już niemal 400 tysięcy nauczycieli ze 160 tysięcy szkół, którzy łącznie pracują przy ponad 50 tysiącach różnorodnych projektów rocznie.

W bieżącym roku szkolnym koordynatorki eTwinning w naszej szkole p. B. Jurzyk oraz p. K. Kaczorowska zapraszają zainteresowanych uczniów do udziału w następujących projektach:

  • Educational Systems in Vocational Training in Europe
  • CL@SSIFIEDS-job search and information by students for students
  • ‘English around the World via eTwinners’
  • ‘Write on…’
  • ‘Facebook Imaginary Friends’
  • ‘Let’s be friends’

B.Jurzyk, K.Kaczorowska

Skip to content